Динамиката, в която живеем, предопределя да мислим за много неща всеки ден. Експертите са открили, че всеки ден през ума ни минават между 60 000 и 80 000 мисли!!! Което означава, че всеки час мислим за над 2000 неща. Това е изключително изтощаващо и неслучайно често забравяме елементарни факти и задачи.
Другият негативен ефект на този непрекъснат оборот от мисли е напливът на негативни мисли, които имат удивителната способност да се загнездят в съзнанието ни. Това допълнително води до безпокойство и напрежение.
Прочетете още по темата: Противоположното мислене
Ето защо е много важно да изкараме всички тези мисли от съзнанието си и да им създадем сигурно място, където да бъдат съхранявани. Това става с brain dump или “изчистване на мозъка”. В този пост ще научите какво представлява, защо е полезно, различни техники и трикове за ефективното му изпълнение и съвети как да организирате мислите, след като сте ги изкарали от съзнанието си.
Какво представлява brain dump?
“Изчистването на мозъка” е похват, който ви позволява да изведете всичките мисли от съзнанието си и да ги запишете на лист, където след това ще можете да ги подредите, организирате, приоритизирате и т.н. То е различно от съставянето на списък със задачи или воденето на дневник, защото няма почти никаква структура или изисквания. Просто записвате всичко, което искате да изкарате от съзнанието си.
Как brain dump помага?
Нещо толкова елементарно и простичко помага да:
- Запомним неща, които обикновено забравяме, ако не запишем
- Отбележим всички фиксирани и предстоящи ангажименти
- Имаме едно сигурно място, на което да записваме всички мисли и емоции, които ни връхлитат
- Събираме всичко на едно място, към което можем да се връщаме по-късно
- Насърчава креативността и решаването на проблеми, вместо да игнорираме/забравяме нещата, които ни тревожат
- Помага да започнем деня с по-ясно съзнание и фокус, защото сме записали всичко
- Помага да се концентрираме през деня, защото просто записваме новите си мисли и идеи, без да се налага точно сега да ги организираме или изпълняваме
- Записването на емоции помага да ги отработим по-лесно, защото вече сме направили първата стъпка в осъзнаването и извеждането им наяве
- Счита се, че има по-голяма вероятност да изпълним задачите си, когато ги запишем, отколкото ако само мислим за тях
- Когато ги запишем и след това организирате, може да изберем най-доброто действие по дадена задача
- Редуцира нивата на стрес и безпокойство, че “нещо забравям”
- Учи ни да приоритизираме
Как да започнем?
Всичко, което ви трябва, е лист хартия и химикал. Разбира се, може да пишете в тефтера/планера си, на телефона, в дигитален вариант на компютъра или където и както ви е удобно. Просто имате нужда от достатъчно пространство за писане.
Какво да записваме?
Вече сте готови да “изчистите съзнанието си”. Е, какво да запишете? Абсолютно всичко, което минава през съзнанието ви, което искате да запомните, което трябва да направите и т.н. Предлагам ви няколко стратегии за структурирано начало, които може да ви помогнат:
Мислете в категории
Запишете всичко, което трябва да направите, всяка мисъл, емоция, напомняне, ангажимент в следните категории:
- дом
- работа
- семейство
- приятели
- пари
- свободно време
Неща, които не искате да забравите
- сайтове, които искате да разгледате,
- книги, които да прочетете,
- филми, които да гледате,
- списък за пазар,
- цитати, които са ви направили впечатление,
- идея за подарък за приятел,
- рецепта за сладкиш
Мисли, емоции, цели
- чувства в момента
- притеснения
- какво се случва в живота ви сега
- мечти
- цели
- страхове
- благодарност
Задачи, задачи, задачи
- да се обадя на Х, Y и Z
- да размразя хладилника
- за изпратя напомняне за крайния срок
- да попълня таблицата
- да взема сакото от шивачката
- и т.н. всички задачи, които окупират съзнанието ви
Кога да правим brain dump?
Всеки момент може да бъде подходящ. Може да започвате деня си със списък с всичко, което имате да свършите, за да сте по-спокойни и фокусирани. Може да дописвате по всяко време на деня, когато нещо ви хрумне. Може да се превърне и във вечерния ви ритуал, с който да успокоите съзнанието си и да спите спокойно. Изборът е изцяло ваш.
Как да организираме целия този списък?
Може да използвате това упражнение просто да успокоите съзнанието си и да изведете мислите от мозъка си. Но ако решите да направите още една стъпка, ще установите, че вашите списъци с мисли са незаменим ресурс за планиране и организиране на времето и графика ви.
Ето няколко стратегии за организиране на списъците ви:
- По категории
Ако сте правили списъка по категории, пропуснете тази стъпка. Но ако сте писали без структура, отдавайки се на потока на мисълта, това упражнение ще ви е много полезно. Вземете химикали в различни цветове/изберете различни знаци или букви и срещу всяка мисъл/задача отбележете дали се отнася за семейството, работата, дома, финансовото състояние и т.н. Категоризирайте мислите си, за да ви е по-лесно да се връщате към тях при нужда или да ги превърнете в задачи, които да изпълните в определено време.
2. По важност
Ако в списъка ви преобладават задачи и напомняния, използвайте го, за да планирате по-добре графика си. Срещу всяка задача отбележете нивото й на спешност – може да използвате буквите А, Б, В, или знаци като !, * и т.н. По този начин маркирайте кои задачи са топ приоритет, кои са по-маловажни и кои може да почакат (не забравяйте да включите и тях в графика си, в подходящо време).
3. За друг списък
Хубавото на brain dump е, че не ви ограничава, така че в потока на мисълта може да са се появили цели и задачи, които искате да запишете на специално място. Например ако имате списък на книгите, които да прочетете – пренесете идеите си там. Или пък списъка с целите ви за годината и т.н.
Важно е да обработите списъка с всички задачи и мисли. Той ви дава успокоение, че нещата са записани, но ако не го организирате и не се връщате към него, реално тези неща ще бъдат изгубени. Затова в удобен момент, след като сте изчистили съзнанието си:
- Маркирайте и приоритизирайте задачите
- Пренесете ги в графика си за седмицата и месеца
- Планирайте време и стъпки за изпълнението им
Ако търсите още идеи, стратегии и съвети за личностно развитие, не пропускайте да се включите в безплатната програма 2020: Най-добрата година досега
Прочетете още по темата: